ZiraatFX MT5 Hedging Sistem

Yatırımcılarımız Hedging sistemini artık ZiraatFX Meta Trader 5 Platformunda da kullanabileceklerdir.

Hedging Sistemi Nedir?

Aynı paritede hem alış hem de satış yönünde ayrı pozisyon açılabilmesi ve ters yöndeki bu pozisyonların ayrı ayrı yaşaması ve taşınabilmesidir.

Hedging Sisteminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

Hedging sisteminde yönü ne olursa olsun yapılan her işlem ayrı bir pozisyon olarak yaşayacağı için bu pozisyon üzerine özellikle tıklanarak “Kapat (Close)” tuşu ile kapatılmadığı sürece pozisyon yaşamaya devam eder. Netting sisteminde olduğu gibi ters yönde işlem açarak pozisyon kapatılmış olmaz. 

Ters yönde açılan pozisyonların ertesi güne taşınması halinde her bir açık pozisyon için ayrı ayrı swap maliyeti/geliri oluşacağından uzun süre taşınan pozisyonların net kar/zarar durumu değişmese dahi swap maliyetinden dolayı varlık tutarınız azalabilir ve teminat seviyeniz düşebilir.

Aynı paritede pozisyon büyüklüğünüz net olarak sıfır dahi olsa  ters yönde açılmış büyük miktarlı pozisyonlarınız var ise  likiditenin azaldığı anlarda  veya önemli haber açıklamaları sonrası spreadlerin ani açılması sizi  daha fazla olumsuz etkileyebilir.

ZiraatFX Hedging Sisteminde Uygulanacak Teminat Yöntemi:

ZiraatFX Meta Trader 5 Hedging sisteminde “Büyük Taraf” teminat yöntemi uygulanacaktır.

Büyük Taraf Teminat Yöntemi: Aynı paritede hem alış yönünde hem de satış yönünde açılmış olan ters yönlü pozisyonlar olması halinde lot miktarı daha fazla olan taraftaki pozisyon büyüklüğü üzerinden teminat bloke edilmesidir.

Örnek:

USDTRY paritesinde 1:10 kaldıraç oranına göre ilgili paritede yeni işlem yapıldıkça sistemin bloke edeceği teminat tutarları aşağıda örnek olarak gösterilmiştir.

Hedge