Sunulan CFD Ürünleri

CFD (Contract for Difference - Fark Sözleşmeleri) Nedir?

Fark sözleşmeleri yani  CFD'ler, belirli bir dayanak varlığın fiyat hareketlerinden kazanç sağlama imkanı sağlayan türev ürünlerdir. Açılış pozisyon büyüklüğü ile kapanış pozisyon büyüklüğü arasındaki fark nakit olarak hesaba yansımaktadır. Dayanak varlık olarak hisse senedi endeksleri, tek tek hisse senetleri veya emtialar gibi birçok değişik ürün CFD'lere konu olabilir. Kaldıraçlı FX işlemlerinde olduğu gibi CFD'lerde de dayanak varlığa fiziksel olarak sahip olunmaz. Yine FX’te olduğu gibi CFD'ler de kaldıraçlı olarak işlem görürler. Yurtdışındaki vadeli bir kontrata dayanan ve o vadede son bulan Forward CFD'ler ve vadesi olmayan, spot varlığa dayanan Cash (Spot) CFD'ler olmak üzere iki çeşit fark sözleşmesi mevcuttur. 

 


İşlem Yapabileceğiniz Vadesiz CFD ler:

Vadesi yoktur.

Komisyon vardır.

Vadesiz CFD ler 1 Lot ve katları şeklinde işlem görür.

Açık pozisyonların aynı gün içinde kapatılmayıp bir sonraki güne taşınması ile Swap (öteleme, taşıma) Geliri/Gideri oluşmaktadır. Cuma gecesi  Swap Geliri/Gideri 3 günlük uygulanır. 

ABD'de yaz saati uygulamasının olmadığı Kasım - Mart döneminde Günsonu ve Swap saati 00:59 olarak uygulanacak olup, Cuma günlerine ait Günsonu ve Swap saati ise Cumartesi 00:59 olarak uygulanacaktır.

Saat değişikliği nedeniyle  3 günlük Swap Geliri/Gideri CASH CFD’ler için Cumartesi  günü saat 00:59  olarak uygulanır.

VADESİZ CFD İŞLEM ÖRNEĞİ

İşlem Yapabileceğiniz Forward CFD ler:

* Dayanak varlık CME'de işlem gören vadesine en az 15,en fazla 25 yıl kalan Amerikan Hazine Tahvillerini baz alan vadeli işlem kontratıdır.

Yukarıdaki CFD'lerin tümü Forward CFD'lerdir. Dolayısı ile vadeleri vardır. Swap geliri/gideri yoktur.

İşlem Yapabileceğiniz Forward CFD’lerin Vade Tablosuna buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca vade sonu, işlem saatleri ve diğer bilgilere sembol üzerinde sağ tıklayarak “Özellikler” bölümünden ulaşılabilir.

Forward CFD'lerde bir sonraki vade; en yakın vadenin son işlem gününden en erken 2 (iki) iş günü öncesinde işleme açılır. Yeni vade işleme açıldığında vadesi dolacak olan sembol "sadece pozisyon kapama" (close only) moduna alınır. Son işlem günü saat 14:30' a kadar müşteri tarafından kapatılmayan pozisyonlar sistem tarafından kar zarar durumuna bakılmaksızın otomatik olarak kapatılacaktır. Pozisyonların Otomatik olarak yeni vadeye geçişi gibi bir uygulama yapılmayacak olup pozisyonlarını devam ettirmek isteyen müşterilerimizin yeni vadede pozisyon açmaları gerekecektir.

CFD'ler 0.10 lot ve katları şeklinde işlem görmektedir. Max lot miktarı 10 lot'tur.

Komisyon tutarı; işlemin pozisyon açma ya da kapama olmasına bakılmaksızın, işlem hacmi üzerinden alınır. 

FORWARD CFD İŞLEM ÖRNEĞİ

UYARI : Bu örnek USOIL (WTI) CFD için geçerlidir, her CFD için kontrat büyüklükleri farklıdır.

Yurtdışı Piyasa İşlem Esasları'na buradan ulaşabilirsiniz.