Sıkça Sorulan Sorular

ZiraatFX’te hesap açma limiti nedir?

ZiraatFX hesap açılışı için herhangi bir alt limit bulunmamaktadır. Mevzuat gereği işlemlere başlayabilmeniz için hesabınızda en az  50,000 TL muadili dövizin bulunması gerekmektedir.

Foreks piyasası işlem saatleri nedir?

İşlemler Pazartesi 00:06 itibariyle başlar ve Cumartesi 23:54’e kadar 5 gün 24 saat aralıksız sürer. İstisna olarak sadece aşağıdaki pariteler belirtilen süreler içinde işleme kapalıdır:

Döviz Pariteleri      : Hafta içi her gün 23:54 - 00:06 arası (12 dakika) arası işleme kapalıdır.

(EURHUF, USDHUF, EURNOK, USDNOK, EURPLN, USDPLN, EURSEK, USDSEK, USDMXN, USDZAR pariteleri  23:54-00:31 arası (37 dakika) işleme kapalıdır.)

Altın ve Gümüş: Hafta içi her gün 23:54- 01:06 arası (72 dakika) işleme kapalıdır.

ABD'de yaz saati uygulamasının olmadığı Kasım  - Mart döneminde Günsonu ve Swap saati 00:59 olarak uygulanacak olup, Cuma günlerine ait Günsonu ve Swap saati ise Cumartesi 00:59 olarak uygulanacaktır.

Saat değişikliği nedeniyle  3 günlük Swap Geliri/Gideri USD/TRY, USD/CAD ve USD/RUB pariteleri için Cuma günü saat  00:59, WTNUSD ve LCOUSD CFD’leri için Cumartesi  günü saat 00:59, diğer bütün pariteler için ise Perşembe günü saat 00:59  olarak uygulanır.

Foreks işlemlerinde masraflar nelerdir?

Ertesi güne pozisyon taşınması durumunda taşıma maliyeti (swap) artı ya da eksi olarak hesabınıza yansıtılır.

Resmi tatillerde foreks piyasası açık mı?

Foreks piyasası global bir piyasa olduğundan; yılbaşı tatili (1 Ocak) dışında açıktır.

ZiraatFX işlemleri için teminat olarak hangi para birimi kabul edilir?

Teminat olarak yalnızca USD kabul edilmektedir.

ZiraatFX hesabı para yatırma - çekme işlemlerini nasıl yapabilirim?

Para yatırma - çekme işlemleri hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ekstrelerim hangi sıklıkla tarafıma gönderilecek?

Yapılan işlemlere ait ekstreler günlük ve aylık bazda adresinize e-posta ve/veya yazılı olarak gönderilecektir.

Kaldıraç oranımı nasıl belirlerim ve sözleşmedeki kaldıraç oranımı daha sonra değiştirebilir miyim?

Foreks hesabınızı açarken kaldıraç oranınızı, "Kurumun uygulamış olduğu max kaldıraç oranları" veya  "Kurumun uygulamış olduğu max kaldıraç oranlarının yarısı" olarak belirleyebilirsiniz. Hesap açılışı sonrası tarafımıza e-mail yada faks yoluyla göndereceğiniz imzalı talimat ile kaldıraç oranınızı değiştirebilirsiniz.

Foreks piyasasında hangi ürünlerde işlem yapabilirim?

ZiraatFX'in sunduğu FX ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.

ZiraatFX'in sunduğu CFD ürünlere buradan ulaşabilirsiniz.

Foreks hesabımda taşıdığım pozisyonlar için swap işlemleri nasıl olmaktadır?

Ertesi güne pozisyon taşınması halinde, taşıdığınız paritedeki para birimlerine ait faiz farkı, gelir ya da gider şeklinde hesabınıza yansıtılır.

Foreks piyasasında teminatlarım güvence altında olacak mı?

Teminatlarınız Takasbank nezdinde tutulmaktadır.

ZiraatFX’te nasıl hesap açabilirim?

ZiraatFX'te işlem yapabilmeniz için Ziraat Bankasının tüm şubelerinden temin edebileceğiniz KAS Çerçeve Sözleşmesini doldurmanız gerekmektedir. Ziraat Yatırım'da yatırım hesabı bulunmayan yatırımcıların ilave olarak Sermaye Piyasalarında Alım Satıma İlişkin Çerçeve Sözleşmesini de doldurması gerekmektedir. Ayrıca kimlik fotokopinizle birlikte son üç aya ait adınıza kayıtlı elektrik, su ve doğalgaz vb abonelik gerektiren bir fatura ya da ikametgah belgesi sözleşmeye eklenmelidir.

Grafik penceresindeki fiyat verileri hangi fiyatlardan oluşturulmaktadır?

MT5 İşlem Platformunda tüm Meta platformlarında olduğu gibi grafik penceresindeki grafik verileri Bid fiyatlardan oluşturulmaktadır. İlgili zaman aralığındaki fiyat barı üzerinde gösterilen en düşük ve en yüksek  fiyat seviyeleri o zaman aralığındaki bid fiyatın (müşterinin satış yapabileceği fiyat) gördüğü en düşük ve en yüksek fiyatı ifade etmektedir.                                                                                                                                                  Telefon uygulamasında Gelişmiş Görünüm Modunda görülen fiyatlar da gün içerisindeki bid fiyatların gördüğü en düşük ve en yüksek fiyatları ifade etmektedir.Dolayısıyla ask fiyatından işlem gerçekleşmiş ise bu fiyat seviyesi grafik üzerinde görünmeyebilir.