Temel Kavramlar

Alış Yapmak:

Bir döviz çiftinde (parite), ilk (sembolde soldaki) para biriminin, ikinci (sembolde sağdaki) karşısında değer kazanacağını düşünerek, satın alınmasıdır.

Satış Yapmak:

İlk para biriminin, ikinci para birimine göre değer kaybedeceğini düşünerek, satılmasıdır.

Uzun/Kısa Pozisyon:

Bir paritede (döviz çiftinde) alış yaptığınızda “uzun-long” pozisyonda, satış yaptığınızda ise “kısa-short” pozisyonda olursunuz. Örneğin EURUSD paritesinde alış yaptığınızda EURUSD paritesinde “uzun” pozisyonunuz olur. Satış yaptığınızda EURUSD paritesinde kısa pozisyonunuz olur.

Spread:

Döviz çiftini alıp satarken aracı kurumun uyguladığı, alış ve satış arasındaki fiyat farkıdır.

Ask Fiyatı:

Aracı kurumun bir dövizi satış fiyatıdır. Yani yatırımcının alış yapabileceği fiyatı gösterir.

Bid Fiyatı:

Aracı kurumun bir dövizi alış fiyattır. Yani yatırımcının satış yapabileceği fiyatı gösterir.

Lot:

Paritelerde pozisyon büyüklüğü lot cinsinsinden belirtilir. • Döviz paritelerinde 1 lot 100000 birimdir. • XAU/USD (altın dolar) paritesinde 1 lot 100 birimdir (ons). • XAG/USD (gümüş dolar) paritesinde 1 lot 5000 birimdir (ons).

Pip:

“Price Interest Point” teriminin kısaltılmışıdır. Genelde, 1 pip’lik değişim, dördüncü ondalık basamaktaki (on binde birlik, 0,0001) değişimdir. Örneğin fiyatı 1,3000 olan EUR/USD paritesinin 1 pip artması, fiyatın 1,3001 olması demektir.Bir döviz çiftinin fiyatındaki mümkün olan en küçük değişime denir. Bazı para birimlerinde en küçük değişim, beşinci ondalık basamakta (yüz binde bir) olabilmektedir. Beşinci basamağa ‘point’ denilmektedir.

Kaldıraç:

Küçük başlangıç teminatlarıyla büyük hacimli pozisyonlar alınabilmesine imkan sağlayan finansal bir araçtır.

Kaldıraç Oranı:

Yatırılan teminat miktarının kaç katına kadar işlem yapılabileceğini belirleyen orandır.

Gerekli Teminat (Marjin):

Mevcut pozisyonlar için hesabınızda bloke edilen tutardır.

Serbest Teminat:

Hesabınızda bulunan açık pozisyonlardan dolayı tutulan gerekli teminat dışındaki  bloke edilmemiş para tutarıdır. Kullanılabilir teminat da denir.

Varlık:

Gerekli teminat, serbest teminat ve açık pozisyonlara ait anlık kar ve zararların toplamıdır.

Bakiye:

Hesabımızdaki paradır. Bir pozisyon açtığımızda bakiyemiz değişmez. Ancak açık bir pozisyonu kapattığımızda oluşan kar ve zarar bakiyemize yansır. Tüm açık pozisyonlar kapatıldığında varlık ve bakiye miktarı aynı olur.

Margin Call:

Hesaptaki toplam varlığın, açılan işlemler için gerekli teminatların (bulundurulması gereken teminat) %75'i ve altına düşmesi durumunda hesaba yapılan, uyarı niteliği taşıyan ve hesabın risk altında olduğunu belirten bir çağrıdır. İşlem Platformu’nun Bakiye satırı griden kırmızıya döner.

Stop Out:

Hesaptaki toplam varlık, bulunması gereken teminatların %50'sine gerilerse sistem otomatik olarak en çok zararda olan pozisyondan başlayarak pozisyonları tekrar %50 seviyesine taşıyana kadar kapatır.

SWAP Maliyeti/Getirisi:

Açık pozisyonun aynı gün içerisinde (Türkiye saati ile 23:54’e kadar) kapatılmaması halinde, ertesi güne taşıma maliyeti olarak, işlem yapılan para birimlerinin faiz farkları kadar tutarın müşteri hesabına artı ya da eksi yansıtılmasıdır.