Avantajlar ve Riskler

Foreks Piyasasının Avantajları

Dünyanın En Büyük Piyasası:

Foreks piyasası dünyanın en büyük hacimli ve en likit (hızlı işlem gerçekleştirilebilen) piyasasıdır. Bu sayede büyük miktarlı işlemleriniz dahi hızla gerçekleşir ve beklemek zorunda kalmazsınız.

Erişim Kolaylığı:

Foreks piyasası haftanın 5 günü 24 saat açık bir piyasa olduğu için, yatırımcılar dilediği zaman, internet erişimi olan her yerden işlem yapma imkanına sahiptir.

Kaldıraç Sistemi: 

Foreks piyasasında yatırım yapmak için çok büyük teminatlar yatırmak gerekmez. Çünkü kaldıraç sistemi sayesinde, küçük paralar ile büyük hacimli işlemler yapılabilmektedir. Bu durum daha çok kar edebilmenize imkan tanır. Aynı zamanda kayıp riskinizi de arttıran bir özelliktir.

Fiyatlar Yükselirken ve Düşerken Kazanabilme İmkanı:

Fiyatların yükseleceği beklentisi ile alış işlemi yapabileceğiniz gibi, fiyatların düşeceği beklentisi ile satış işlemi gerçekleştirip kar elde etme imkanı sağlar.

Takip Etmesi Kolaydır:

Foreks piyasaları, genel olarak ülkelerin makroekonomik verileri ve Merkez Bankaları'nın açıklamalarına göre hareket eder. Bu bilgiler kamuya aynı anda açıklanmaktadır ve bu bilgilere ulaşmak kolaydır.

Düşük Masraflar:

Foreks piyasalarında işlem maliyetleri düşüktür. Alış ve satış fiyatı farkı (spread) dışında herhangi bir masraf alınmaz.

Deneme Hesabıyla Risk Almadan Tecrübe Kazanma İmkanı:

ZiraatFX’in size ücretsiz sunduğu deneme hesabı ile MT5 Platformunu kullanarak sanal hesabınızla, gerçek zamanlı fiyatlar üzerinden işlem yaparak, piyasa tecrübesi kazanabilirsiniz.

Foreks Piyasasının Riskleri 

Yüksek Oynaklık (Volatilite):

Foreks piyasalarında fiyatlar, diğer piyasalara göre daha hızlı hareket eder. Piyasanın oynaklığı (volatilitesi) yüksektir. Fiyatlar ekonomik ve siyasi gelişmelere çok duyarlıdır. Bu yüzden çok hızlı ve çok yüksek fiyat hareketleri görülebilir. Bu nedenle, yatırımcıların kısa süre içerisinde büyük fiyat değişikliklerinin etkilerine hazırlıklı olmaları ve bilinçli işlem yapmaları daha sağlıklı olacaktır.

Yüksek Kaldıraç Kullanımı:

Küçük teminatlarla büyük pozisyon alma imkanı sunan kaldıraç olanağının risk arz edecek şekilde yüksek kullanımı kısa zamanda ciddi zararlar yaşanmasına neden olabilir.

Uzun İşlem Saatleri:

Foreks piyasaları 24 saat sürekli çalışan piyasalardır. Aynı zamanda volatilitesi yüksek ve gelişmelere duyarlı oldukları için pozisyonların yakından takibi çok önemlidir. Bu nedenle açık pozisyonu olan yatırımcılar, piyasayı takip etmedikleri zaman dilimlerinde zarar yaşayabilirler.