Yatırım Psikolojisi

Foreks, Emtia ve Menkul değer piyasalarında başarılı olmanın en önemli faktörlerinden biri, yatırımcının finansal risk alma ve baskı altında çalışabilme konusundaki psikolojik yeteneğidir.

Yatirim PiskolojisiForeks, Emtia ve Menkul değer piyasalarında başarılı olmanın en önemli faktörlerinden biri, yatırımcının finansal risk alma ve baskı altında çalışabilme konusundaki psikolojik yeteneğidir. Türev piyasalarında işlem yapan tüm yatırımcılar seçici düşünme, zararı kabul edebilme ve piyasa baskısıyla baş edebilme yeteneğine sahip olmalıdır.

Seçici Düşünme Yeteneği

Yatırımcının kendi düşünceleri ile piyasa öngörülerini birbirinden ayırabilmesidir. Piyasanın yönünü eldeki pozisyona göre değerlendirmek yapılan en büyük hatalardan biridir. Genellikle, herhangi bir gerçek pozisyon taşımayan yatırımcılar piyasayı daha iyi okurlar. Ancak gerçek para işin içine girdiğinde benzer başarıları elde edemezler. Yatırımcıların karşı karşıya olduğu ikinci sorun ise kaybı kabullenmemektir. Yatırımcılar genellikle pozisyon kapatırken küçük karlarla mutlu olabilmekte, ancak zarardaki bir pozisyonu, durumun kısa sürede değişip daha iyiye gideceğini düşünerek bir türlü kapatamamaktadırlar. Bu davranış genelde büyük kayıplara yol açmaktadır. Hissi davranıp, yapılan bir işleme sonuna kadar inanarak temel para yönetim prensiplerini görmezden gelmek yapılmaması gereken önemli hatadır.

Piyasa Baskısıyla Baş Edebilme Yeteneği

Doğru işlem yapabilmek için, piyasadaki bilgi kirliliğinden, asılsız söylentilerden etkilenmeden alım satım kararları verebilme becerisine sahip olmak gerekir. Yatırımcılar, gelen bilgilerden “önemsiz” nitelikte olanları temel haber niteliğinde olanlardan ayırt edebilmeli ve özgür karar verebilmelidir.