Püf Noktaları

Genel Bilgiler:

  • Foreks, işlemleri elektronik ortamda, yüksek kaldıraçla ve hızlı gerçekleşir. Fiyat hareketlerinin oynaklığı (volatilite) yüksektir. Bu sebeple sürekli analiz yapılarak, doğru emir giriş yöntemleri dikkate alınarak işlem yapılmalı ve rastgele işlem yapmaktan uzak durulmalıdır.
  • Piyasa işleyişi ve temel bilgiler tam olarak kavrandıktan sonra gerçek hesapla işlemlere başlanmadır. İlk defa piyasada işlem yapacak olan yatırımcılar, platform kullanımı ve genel piyasa özellikleri hakkında deneyim kazanmak için sanal (demo) hesap açarak güvenli bir ortamda pratik yapmalıdır.
  • Sanal hesapta yeterli alıştırmalar yapıldıktan sonra, gerçek hesapta işlemlere düşük kaldıraçla başlamak gerçek işlem psikolojisini ve işleyişini öğrenmek için güvenli bir yol olacaktır. Kaldıraç kullanımı konusunda bilinçli olmalısınız. Kısa zamanda yüksek kazanç beklentisiyle kaldıraç oranını yüksek tutmak başarılı sonuçlar getirmeyebilir.
  • Ekonomik verilerin fiyatlar üzerinde ciddi etkileri olabileceği bilinmeli ve yakından takip edilmelidir. Piyasadaki beklentiler, yorumlar ve analizler birden fazla kaynaktan takip edilmeli farklı görüşler değerlendirilmelidir.
  • Yoğun işlemlerden sonra belirli aralıklarla işlemlere ara vermek, kendinizi tazelemenize ve daha objektif bir piyasa bakışı kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Teminat Düzeyi:Puf Noktasi

Varlık /Gerekli Teminat Oranı’dır. İşlem platformunda Marjin Seviyesi olarak görünür. Bu oran risk takibi için çok önemlidir. Bu seviyenin %75’e gelmesi durumunda İşlem Platformu’nun Bakiye satırı griden kırmızıya döner. Marjin seviyesinin %50’ye gelmesi durumunda ise zarardaki pozisyonlar, en fazla zararda olan pozisyondan başlayarak, marjin seviyesi tekrar  %50 ve üzerine çıkana kadar sistem tarafından kapatılacaktır.

Pozisyonların Ertesi Güne Taşınması (Rollover Swap):

Açık pozisyonların aynı gün içinde kapatılmayıp bir sonraki güne taşınması ile Swap (öteleme, taşıma) Geliri/Gideri oluşmaktadır. USD/TRY ve USD/CAD pariteleri için valör T+1 ve diğer bütün pariteler için valör T+2’dir. Bu nedenle USD/TRY ve USD/CAD pariteleri için Perşembe geceleri, diğer bütün paritelerde ise Çarşamba gecesi açık bırakılan pozisyonların valörü hafta sonuna geldiği için Swap Geliri/Gideri 3 günlük uygulanır.

Bankalar mevduata ödedikleri faizin üstüne bir miktar kar koyarak kredi verirler. Foreks işlemlerinde gecelik taşıma maliyeti bu çerçevede hesaplanır. Yani bankalar borç verdikleri faizin daha altında bir faizle borç alırlar. Bu genel kural nedeniyle faiz farkı çok düşük olan iki para biriminin oluşturduğu paritelerde alış ve satış işlemlerinin ikisinde de gecelik maliyet oluşabilir.

Foreks Piyasalarının Bilinmesi Gereken Riskleri:

Makro Ekonomik Riskler:

Döviz çifti fiyatları ilgili para birimlerine ait, özellikle merkez bankalarının açıkladığı makro ekonomik verilerden çok etkilenir. Bu verilerin açıklandığı zamanlarda ciddi fiyat dalgalanmaları meydana gelir ve alış-satış arasındaki fiyat farkları (spread) artabilir. Bu anlarda işlem yapmanın çok riskli olduğu bilinmeli ve fiyatların gidişatı için bu verilere dikkat edilmelidir.

Cuma Riski:

Foreks işlemleri Cuma gecesi kapanır ve Pazar gecesi açılır. Piyasanın kapalı olduğu haftasonu meydana gelen olaylar ve gelen haberler fiyat boşlukları oluşturabilir. Kademeli olarak fiyatlanması gereken olayların haftasonu piyasanın kapalı olması ve haftabaşı tek hamlede fiyatlanması sonucu oluşan fiyat boşluklarının sizin aleyhinize çalışması durumunda ciddi zararlar oluşabilir. Bu tip durumlarda riski azaltmak için mümkünse Cuma geceleri yeni pozisyon açmamak ve var olan açık pozisyonları azaltmak faydalı olacaktır.

Gece Riski:

Foreks piyasası 24 saat açık olan global bir piyasa olduğu için, ülkeler arası saat farklarından kaynaklanan riskler oluşabilmektedir. Bir para birimine ait piyasa (borsalar, bankalar vs) açık olduğu zaman o para biriminin alıcısı ve satıcısı çok olacağı için derin bir piyasa olacaktır. O para birimine ait piyasa kapandıktan sonra, hacmin düşmesine bağlı olarak alış-satış arasındaki fark (spread) artacaktır. Bu durum Teminat Düzeyi düşük olan yatırımcıların pozisyonlarını riske sokabilir. Bu riskten korunmak için piyasasının kapalı olduğu zaman aralığında, o para birimlerinde yüksek hacimli pozisyonlar taşınmamalıdır.

Gün Sonu Riski:

Gün sonu işlemlerinin gerçekleştiği 23:54-00:06 aralığında piyasalarda fiyat boşlukları (gap) oluşabilir. İşleme kapalı bu zaman aralığında pozisyon taşımak riskli olabilir.