Püf Noktaları

Genel Bilgiler:

  • Foreks, işlemleri elektronik ortamda, yüksek kaldıraçla ve hızlı gerçekleşir. Fiyat hareketlerinin oynaklığı (volatilite) yüksektir. Bu sebeple sürekli analiz yapılarak, doğru emir giriş yöntemleri dikkate alınarak işlem yapılmalı ve rastgele işlem yapmaktan uzak durulmalıdır.
  • Piyasa işleyişi ve temel bilgiler tam olarak kavrandıktan sonra gerçek hesapla işlemlere başlanmadır. İlk defa piyasada işlem yapacak olan yatırımcılar, platform kullanımı ve genel piyasa özellikleri hakkında deneyim kazanmak için sanal (demo) hesap açarak güvenli bir ortamda pratik yapmalıdır.
  • Sanal hesapta yeterli alıştırmalar yapıldıktan sonra, gerçek hesapta işlemlere düşük kaldıraçla başlamak gerçek işlem psikolojisini ve işleyişini öğrenmek için güvenli bir yol olacaktır. Kaldıraç kullanımı konusunda bilinçli olmalısınız. Kısa zamanda yüksek kazanç beklentisiyle kaldıraç oranını yüksek tutmak başarılı sonuçlar getirmeyebilir.
  • Ekonomik verilerin fiyatlar üzerinde ciddi etkileri olabileceği bilinmeli ve yakından takip edilmelidir. Piyasadaki beklentiler, yorumlar ve analizler birden fazla kaynaktan takip edilmeli farklı görüşler değerlendirilmelidir.
  • Yoğun işlemlerden sonra belirli aralıklarla işlemlere ara vermek, kendinizi tazelemenize ve daha objektif bir piyasa bakışı kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Teminat Düzeyi:Puf Noktasi

Varlık /Gerekli Teminat Oranı’dır. İşlem platformunda Marjin Seviyesi olarak görünür. Bu oran risk takibi için çok önemlidir. Bu seviyenin %75’e gelmesi durumunda İşlem Platformu’nun Bakiye satırı griden kırmızıya döner. Marjin seviyesinin %50’ye gelmesi durumunda ise zarardaki pozisyonlar, en fazla zararda olan pozisyondan başlayarak, marjin seviyesi tekrar  %50 ve üzerine çıkana kadar sistem tarafından kapatılacaktı